REGIONÁLNÍ VYSOKOŠKOLSKÉ INFOCENTRUM, o.s. (REVIC)
e-mail:
info@revic.cz
 


 
 

 
Exkurze v Edscha Bohemia Vytiskni stránku 

Se zpožděním slabých patnácti minut vyrazila 25. listopadu 2003 v 6:45 skupina ranních ptáčat z VŠB-TUO směrem jižní Čechy. Cílem byly závody firmy Edscha Bohemia, s.r.o. v Kamenici nad Lipou. Po čtyřech hodinách jízdy vyložil tým spolehlivých řidičů osm strojařů a jednoho elektrikáře v prostorách podniku a exkurze mohla začít.

Edscha AG je skupina firem s vedoucím postavením na poli závěsů a omezovačů dveří pro automobilový průmysl se světovou působností. V současné době směřuje většina produkce závodu v Kamenici nad Lipou do automobilek koncernu VW, ale vyrábí i pro další automobilky jako např. Porsche nebo Mercedes-Benz. Aktuální perličkou z Edschi je probíhající příprava výroby pro plánovanou produkci automobilky Toyota v Kolíně.

Tyto a mnohé další základní informace o podniku jsme se dozvěděli po příjemném uvítání od zástupců firmy v zasedací místnosti administrativní části zbrusu nové výrobní haly. Po tomto úvodu jsme vyrazili na obhlídku areálu. Začali jsme v oddělení vývoje a zkoušení, na které jsou zde právem hrdí – přes své relativní mládí je Edscha Bohemia vývojovým dodavatelem, což ji v rámci koncernu řadí mezi elitu. Samotnou výrobu jsme měli možnost projít tak řečeno od sklepa až po půdu: od příjmu materiálu a polotovarů až po montáž , balení a expedici finálních výrobků. Vše probíhá ve velmi čistém prostředí klimatizované haly a celým procesem prostupuje přísná kontrola kvality – v automobilovém průmyslu je nutností pracovat s nulovou zmetkovostí!

Po chutném obědě, na který nás Edscha pozvala do své závodní jídelny, jsme měli prostor pro případné dotazy, které ještě nepadly při vlastní prohlídce výroby a především jsme probírali za účasti paní Samkové – personální ředitelky – možnosti uplatnění absolventů naší školy. Vedení podniku staví na filosofii, že lidský kapitál je klíčovým parametrem pro úspěch v konkurenčním prostředí automobilového průmyslu a nezbytným předpokladem pro případný plánovaný rozvoj a expanzi firmy. Ukázalo se, že společnost má o naše studenty (především technického zaměření) velký zájem a je schopna nabídnout zajímavé možnosti spolupráce od letních brigád, přes témata diplomových prácí až po stálý pracovní poměr po ukončení studia.

Zajímavou tečkou za exkurzí byla návštěva nástrojárny v Jindřichově Hradci, kterou Edscha Bohemia přednedávnem koupila pro zajištění větší samostatnosti vlastního provozu. Nástrojárna ovšem dodává své výrobky široké škále externích zákazníků a zaujala především studenty „konstruktéry“.

Za všechny studenty mohu říci, že cesta přes polovinu republiky nebyla ztraceným časem a že naši příjemní průvodci z řad zaměstnanců Edscha Bohemia ukázali svou společnost (na které je co ukazovat) v nejlepším světle.

Spolupráce firmy Edscha Bohemia a INFOCENTREM VŠB-TU Ostrava začala její účastí na akci Symbióza před dvěma lety. Také na letošní Symbióze budou mít studenti možnost setkat se se zástupci společnosti.

Společnosti Edscha Bohemia děkuji za všechny účastníky exkurze za pozvání a doufám, že se v dalších letech spolupráce ukáže být přínosná pro všechny zúčastněné strany.

   
 


aktualizováno: 08.01.2004 17:26:33