REGIONÁLNÍ VYSOKOŠKOLSKÉ INFOCENTRUM, o.s. (REVIC)
e-mail:
info@revic.cz
 


 
 

 
Open day společnosti Celestica Vytiskni stránku 

Dne 7.5. 2002 zorganizovalo INFOCENTRUM VŠB–TUO výjezd 20 studentů na prohlídku závodu společnosti Celestica v Ráječku u Blanska. S obratem 100 mld. USD v roce 2001 a s více než 40 závody po celém světě je Celestica jednou z nejvýznamnějších společností poskytujících služby v oblasti elektronického průmyslu (EMS) pro přední světové výrobce v oboru počítačové techniky a telekomunikací. Závod v Ráječku v současné době zaměstnává přes 1500 zaměstnanců a jeho odběrateli jsou společnosti Dell, Hewllett Packard, IBM, Nokia a Sagem.

V rámci návštěvy byli studenti seznámeni s činností závodu napřed prezentací ve školících prostorách společnosti a následně měli možnost projít si kancelářské i provozní prostory závodu. Zde jim byla popsána jak výrobní technologie tak organizace výroby. Zaměstnanci v Celestice jsou rozděleni do tzv. „zákaznických týmů“. Většina zaměstnanců se tak věnuje po dlouhou dobu konkrétnímu odběrateli, čímž je zajištěna lepší komunikace se zákazníkem a porozumění jeho požadavkům, které se mnohdy výrazně liší případ od případu.

Osobně jsem měl spolu se studenty kontroly a řízení jakosti FMMI možnost zhlédnout výrobu základních desek pro servery společnosti Dell. Téměř plně automatizovanou výrobní linkou nás provázel inženýr kvality zákaznického týmu Dell pan Ševčík. Řeč se tedy pochopitelně točila především kolem kvality a musím říct, že i jako poloviční laik jsem pochopil, že důraz na kvalitu je zde jedním z pilířů výroby. Není divu, když výrobní cena jedné desky na této lince se blíží 900 USD. Takových výrobků opustí linku přibližně 30 za hodinu.

Za špičkovou úroveň vybavení a potažmo i dosahovaných výsledků hovoří i ceny použitých strojů – ty se pohybují ve stovkách tisíců dolarů.

Příjemným zakončením exkurze bylo občerstvení při setkání se zástupci personálního oddělení, kde si studenti pohovořili nejen o požadavcích společnosti na přijímané pracovníky a o konkrétních pracovních pozicích, ale také například o možnostech využití sportovní haly, dotované autobusové dopravy nebo o akcích pořádaných pro zaměstnance firmou.

Mohl bych zde ještě dlouho pokračovat, ale spíše Vám doporučím abyste se do Celestiky, případně podobného špičkového závodu, jeli někdy podívat sami – třeba při další akci pořádané INFOCENTREM!

Na závěr si snad můžu vypůjčit dojmy kolegy Mirka Zemánka: „Toš to byla špica – fakt paráda; Tady bych chtěl někdy pracovat!!“

 


aktualizováno: 09.01.2004 07:47:43